homepageNezařazené

Filmoví kritici a jejich filmové delikatesy – Iva Přivřelová

By 26. 7. 2019No Comments

Letní filmové škola odstartovala, programová nabídka je bohatá. Abychom vám usnadnili navigaci mezi různými příchutěmi filmu, oslovili jsme několik českých filmových publicistů, kteří se podělí o své programové tipy:

Iva Přivřelová, filmová publicistka (E15, Odvážné palce)

Cléo od pěti do sedmi

Z děl letošní Filmové čítanky si chci doplnit hlavně film, který do nejslavnější z nových vln zařadil Agnés Vardaovou a který mě láká už léta. Zpěvačka Cléo čeká na zprávu, jestli má rakovinu, a z pasivního uzlíčku nervů se při tom mění v samostatnou ženu.

Přesvědčení

Můj oblíbený starý Hollywood letos zastupuje retrospektiva Williama Wylera, z jehož všestranné tvorby doporučuju dokonalý portrét zášti a bezohlednosti Bette Davisové v Lištičkách a těším se na Přesvědčení, protože jde o pacifistické rodinné drama z americké občanské války a hraje tam i Anthony Perkins.

Mé soukromé Idaho

Gus Van Sant na začátku kariéry, variace na Shakespearova Jindřicha IV. v podobě moderní queer romance a River Phoenix, který toho stačil natočit moc málo. Must see.

Klér

Wojciech Smarzowski, jehož filmografii pravidelně nakoukávám právě na LFŠ, se letos vrací s dalším diváckým hitem, který fackuje arogantní mocné. Očekávám výbušnější, rozčilenější verzi letošní Ozonovy upovídané novinky Z milosti boží o hříších kněžích a doufám, že režisér nebude ve své kritice nejhorších sklonů člověka tak explicitní jako minule ve Volyni.

Černé zrcadlo: USS Callister

Televizní obsah už hraje každý velký filmový festival, LFŠ v něm jako jediná hledá trendy. Letos bude vysvětlovat experimenty se způsobem vyprávění, i pomocí jednoho z dílů volné série o děsivých nových zítřcích ovládaných novými technologiemi Černé zrcadlo.