Soudobou televizní tvorbu je poměrně komplikované jednoduše charakterizovat. Vlivem technologických, průmyslových a společenských změn se rychle proměňuje jak její podoba, tak diváci, kterým je určená. Vždycky ale poutala způsoby, jakými vypráví příběhy. A nejinak je tomu i dnes.

Sekce Hot TV se v letošním ročníku zaměřuje na televizní vyprávění. Protože je ale prakticky nemožné obsáhnout všechny jeho aspekty, prozkoumáme především ty způsoby vyprávění, které jsou v současné televizi používány jako hlavní atrakce televizních seriálů. Dnes totiž televize nebudí pozornost pouze tím, jak vypadá obraz, ale také tím, jak je schopna inovativně či přinejmenším atraktivně v určitém časovém úseku odvyprávět příběh.

Kupříkladu takový zdánlivě obyčejný americký seriál Panenka Jane (Jane the Virgin) sebejistě divákům a divačkám nabízí telenovelu o telenovelách. A přitom telenovela bývá dodnes značně opovrhovaným žánrem, který pracuje s naplňováním očekávání svých publik. Jinými slovy, nabízí vám pořád dokola ty samé archetypální příběhy silných žen, které se musí vyrovnávat s nepřízní osudu, ale jsou zachráněny, když potkají pana Pravého. Hlavní hrdinka Jane je ovšem všechno jenom ne konvenční, stejně jako seriál, který paroduje a současně vzdává poctu mýdlovým operám na steroidech. Bez inovace vyprávění by byl ale seriál další tuctovou telenovelou. Tvůrkyně pořadu Jennie Snyderová Urmanová žánrově posouvá příběh z telenovely do dramedy a současně sebereflexivně odkazuje k televiznímu průmyslu, který telenovely produkuje. Seriál je tak svěží a hravý navzdory, ale i právě díky faktu, že je nám odhalován a parodován svět, který telenovely vytváří. Samotný proces vyprávění je pak dokonce akcentován v každém díle pořadu skrze vypravěče – latino amerického milence, jenž sveřepě a s nadhledem komentuje dění na obrazovce.

A přesně taková je i současná televize. Oživuje a inovuje sama sebe prostřednictvím toho, co je nám důvěrně známé. Aby nás ale nenudila, musí si najít cestičku, jak nám totéž odvyprávět jinak. A na to se zaměříme v letošní Hot TV.

Jana Jedličková