homepageNezařazené

Lekce vzpomínání Hynka Bočana

By 29. 7. 2019No Comments

Na závěr svého pobytu na Letní filmové škole promluvil letošní držitel Výroční ceny AČFK Hynek Bočan k divákům na Lekci filmu. V ní spolu s moderátorem Jaroslavem Sedláčkem probral svou kariéru od první filmové zkušenosti až po současnost. 

Zákulisí filmu poprvé poznal v patnácti jako herec, díky snímku Olověný chléb, kde si zahrál “kolísajícího středního rolníka, který váhá mezi chuligány a pionýry”. Ten režíroval Jiří Sequens st.. “Neměli jsme ho rádi. Měl vystudovanou sovětskou školu VGIK a když po nás chtěl, abychom byli smutní, nedal nám najíst,” vzpomínal Bočan. 

O pár let později šel studovat na FAMU režii, v ročníku poznal Jaromila Jireše, Zdeňka Sirového a Ivana Passera, “který k nám propadl”. Jako asistent režie Karla Kachyni se naučil důležitost pečlivé přípravy, sám debutoval adaptací jedné z povídek Směšných lásek svého profesora Milana Kundery Nikdo se nebude smát. Dalšího svého učitele z FAMU Karla Högera obsadil do snímku Čest a sláva, který uspěl na festivalu v Benátkách. “Ale já tam nejel, protože přijeli naši “osvoboditelé” a všechno bylo jinak. Ceny z Benátek jsem nikdy neviděl.” 

Během normalizace pak nemohl Bočan pět let točit, jeho kariéra ale naštěstí neskončila. V 80. letech vznikl jeden z jeho nejpopulárnějších filmů, pohádka S čerty nejsou žerty. “Pohádka znamenala svobodu, tam můžete říct i tak odvážnou věc, jako že zlo by mělo být potrestáno.“