Na tiskové konferenci, která v úterý 14. května proběhla v Americkém centru, jsme představili první programové sekce i potvrzené hosty. Osobně se tiskové konference zúčastnil režisér Hynek Bočan, který v Uherském Hradišti uvede svá nejzásadnější díla a převezme Výroční cenu AČFK.

Hynek Bočan patří k hlavním představitelům československé nové vlny, podepsán je i pod televizními seriály – od černobílé Záhady hlavolamu až po výpravnou Zdivočelou zemi. Na Letní filmové škole Bočan představí v Benátkách s úspěchem uvedené historické drama Čest a sláva, syrový film o nezvladatelné mládeži Pasťák či pozoruhodné drama o podobách spravedlnosti v  pracovních lágrech 50. let Bumerang. Ve speciální projekci uvede i svoji slavnou pohádku S čerty nejsou žerty.

Milan Lasica, muž mnoha profesí, oblíbený pro svoji práci s jazykem, ironický nadhled i vícevrstevnatost výpovědi, uvede na festivalu filmy Sladké hry minulého léta, Utíkejme, už jde, Tři veteráni a Vážení přátelé, ano!

„Letní filmová škola každý rok s úctou vybírá tvůrce, jimž chce vyjádřit uznání za kvalitu jejich práce a přínos české kinematografii. Jsme velmi šťastní, že v letošním roce bude náš dík patřit Hynku Bočanovi, s jehož Záhadou hlavolamu je spojeno naše dětství a s filmem Bumerang zase naše historická paměť, a Milanu Lasicovi, jehož intelektuální herectví, prodchnuté melancholickou ironií, patří neodmyslitelně nejen ke slovenskému filmu,“ řekla Iva Hejlíčková, programová ředitelka festivalu.

Ze Slovenska dorazí i Marek Kuboš, dokumentarista, který za svůj loňský celovečerní debut Poslední autoportrét získal slovenskou výroční cenu Slnko v sieti.

Dalším potvrzeným hostem Letní filmové školy je přední tvůrce rumunské nové vlny Cătălin Mitulescu, který na LFŠ představí svoji kompletní retrospektivu krátkých i celovečerních děl včetně filmu Jak jsem strávil konec světa, který je zahrnutý v edukativním programu CinEd.