homepageNezařazené

Emoční vypětí v novince z distribuce AČFK

By 2. 8. 2019No Comments

Poté, co byla předána výroční cena dlouholetému spolupracovníkovi LFŠ Jaroslavu Mužíčkovi, dostal v kině Hvězda prostor příběh o rodině, která se musí vypořádat s šikanou ze strany polovojenské mládežnické skupiny. Režisér filmu Budiž světlo Marko Škop si téma vyhrocené xenofobie propojené s vírou vybral proto, že se s ním ve slovenských končinách potýkají čím dál častěji. Zvláště mladá generace totiž inklinuje k pravicovým extremistům a stále více lidí nostalgicky vzpomíná na období slovenského státu, aniž by jej zažili.

Škop po své hrané prvotině Eva Nová zaměřené na ženskou hrdinku tentokrát obrátil pozornost na otce tří dětí, který prakticky nezmizí ze záběru. Diváci tak po celou dobu mohou sledovat jeho snahy dohnat stín vlastního syna zapleteného do šokujících praktik místního militantního uskupení.

V diskusi následující po projekci Škop zdůraznil, že chtěl zachytit především emoční vypětí rodiny při řešení zdánlivě bezvýchodné situace. Díky AČFK snímek oceněný na letošním karlovarském festivalu uvidíme i v českých kinech, od 10. října.