homepageNezařazené

Filmoví kritici a jejich filmové delikatesy – Pavel Sladký

By 27. 7. 2019No Comments

Letní filmové škola se rozjela, programonabídka je bohatá. Abychom vám usnadnili navigaci mezi různými příchutěmi filmu, oslovili jsme několik českých filmových publicistů, kteří se podělí o své programové tipy.

Pavel Sladký (filmový publicista, ČRo Vltava)

Z retrospektivy Michaela Hanekeho bych jako doporučení vybral například ránu do vazu rodině v méně známém filmu Sedmý kontinent. Nekompromisní, brutální raný Haneke. Ideální bude vidět film návazně s Funny Games, Utajeným a některými z pozdějších filmů rakouského analytika, to člověka nemůže nepoznamenat.

Nový film Wojciecha Smarzowského Klér hrábnul hluboko do svědomí katolické církve. Jeden z trojice hlavních postav-kněžích chlastá a řídí, druhý intrikuje přes mrtvoly a dělá politiku, která ho má dostat do Vatikánu, třetí zneužívá děti – a byl v dětství v semináři sám zneužívaný. Všichni podvádějí, účel světí prostředky, duchovní hodnoty si nechávají na posmrtný život. Výsledkem je temná tragédie (jejich) svědomí. Smarzowski s filmem, který doma sklidil 5 milionů diváků, velice málo cestoval do zahraničí, a tak je skvělé, že na LFŠ přijede.

Sám bych chtěl vidět některý z půlnočních giallo hororů, a to minimálně pro představu o stylisticky významném, často citovaném a prokrveném italském filmovém fenoménu, který je ale málokdy k vidění na plátnech. Zkusím bych například výstředně působící Noc, kdy Evelyn vstala z hrobu… Snad bude na projekcích ve Sportovní hale o půlnoci (žádné reprízy nejsou) už dýchatelno!