homepageNezařazené

Mitulescu a jeho konec světa

By 27. 7. 2019No Comments

Na Letní filmové škole už je rumunský filmař Cătălin Mitulescu a debatuje s diváky o svých filmech. Jako první se představil jeho debut Jak jsem strávil konec světa, spolu se studentským kraťasem Bukurešť-Vídeň, 8-15. „Ten se promítal v roce 2001 v Cannes, kde byl předsedou poroty soutěže krátkých filmů Martin Scorsese. Zůstali jsme v kontaktu a pak mi pomohl i s financováním debutu,” vyprávěl režisér. 

Pomoc slavného jména se hodila, film vznikal nedlouho poté, co rumunská kinematografie zkolabovala. Generace, kterou dnes známe jako rumunskou novou vlnu, ji díky svým úspěchům postavila na nohy. Jak jsem strávil konec světa se v roce 2006 promítal v Cannes a v sekci Un certain regard získal cenu pro nejlepší herečku.

Tragikomedie, která konec Ceauşescova režimu sleduje očima sedmnáctileté středoškolačky a jejího malého bratra, má jisté autobiografické rysy, také Mitulescovi bylo v roce 1989 sedmnáct let. “Ale i když film vyjde z vašeho vlastního zážitku, během spolupráce s ostatními se mění, všichni do něj vloží něco svého. Mé dětství vypadalo jinak,” upozornil diváky režisér. 

Rumunský snímek se na Filmovce promítá ještě ve čtvrtek, vidět ho ale můžou i mladí evropští diváci díky vzdělávacímu projektu CinEd, který chce u žáků a studentů rozvíjet schopnost kritického myšlení a zvyšovat jejich znalosti ohledně filmových postupů a filmového jazyka.