homepageNezařazené

Filmoví kritici a jejich filmové delikatesy – Vít Schmarc

By 27. 7. 2019No Comments

Programová nabídka Letní filmové školy je bohatá. Abychom vám usnadnili navigaci mezi různými příchutěmi filmu, oslovili jsme několik českých filmových publicistů, kteří se podělí o své programové tipy.

Vít Schmarc (filmový publicista, ArtZóna, Filmově kritický magazín Čelisti)

Dovlatov

Chaotické hemžení disidentských bytů, vodka, ruská inteligence, vnitřní okovy i vnitřní svoboda. Tenhle film vypovídá skrze nedávnou historii o pocitech, které svírají víc ruských filmařů, třeba Kirilla Serebrennikova nebo Michaila Idova. Alexej German ml. pokračuje v rodinné tradici a přenáší ji do 21. století ve svém nejlepším filmu.

Glory

Bulharsko je nové Rumunsko a díky tomuhle filmu je to víc než bonmot. Bizarního humoru je v Glory jako ve filmech Cornelia Porumboiua, ale nejde o nějakou nápodobu. Grozevová a Valčanov jedou po kolejích tvrdé satiry i sociální depky. Je to tak prosté, chytré a pronikavé, že se chce zařvat: proč nám to nejde taky?

71 fragmentů chronologie náhody

Radikální pinčes, filmová profesura ve studené, analytické filmařině. Narážím samozřejmě na slavnou, bezmála hypnagogickou scénu ping pongu sám proti sobě. Ale i ostatní fragmenty téhle sociální eseje o zrodu zločince zachycují Hanekeho v životní (nedivácké) formě. Tak studené, že vás to ochladí.

Bílá paní

Pamatuju si, jak jsem jako dítě řval smíchy u scény, v níž setkáním s nadpřirozenem zcela konsternovaný Josef Bek mechanicky deklamuje budovatelská hesla. Jedna z mnoha scén, ve které se Podskalský s obdivuhodnou otevřeností vysmál ideologické nabubřelosti padesátých let. Ale Bílá paní funguje i po letech, protože s nadsázkou zjevuje nehezká strašidla národní povahy. Na plátně si nenechám ujít.

Dynamika velkoměsta (s živým dopovodem Esazlesa)

Pohyb a rytmus velkoměsta podbarvený natlakovanou a intenzivní post-metalovou hradbou Esazlesa... Existuje větší lákadlo pro milovníka filmového expresionismu a extrémní kytarové hudby? Pokud ano, napište mi koresponďák do libovolného velkoměsta. Poštovní směrovací číslo: Třijedničkypadesát.