homepageNezařazené

Jak se zkoumá český humor

By 1. 8. 2019No Comments

Český humor neexistuje. Tak to alespoň tvrdí experti na smích z Filozofické fakulty UK Petr Janeček, Vojtěch Bažant a Martin Šorm. S diváky ve středu v podvečer diskutovali o tom, zda jsou Češi smějící se bestie, jak údajně kdysi prohlásil nacistický pohlavár Reinhard Heydrich.

I přes “humorné” téma se celá diskuse nesla v seriózním duchu. Hosté vyvrátili řadu mýtů, například že existuje něco jako ryze český vtip. “Vtipy o tom, jak se sejde Čech, Němec a Rus, se tradují i u našich sousedů v Německu či v Polsku, jen se obměňují národnosti,” upřesnil etnolog Janeček.

Řeč se stočila i k humoru coby unikátní české zbraně proti nacistickým okupantům, kterou jiný národ neměl. “Spousta protifašistických vtipů do protektorátu přišla z Německa. To, že jsme se Němcům uměli postavit smíchem jako jediní v Říši, byla spíše sdílená legenda. Sloužila jako národní tmelící prvek,” dodal Janeček. Diskuzi uzavřel moderátor slovy, že při úvahách o národním humoru je lepší “více přemýšlet a méně paušalizovat.” 

(ČTK/epe)