homepageNezařazené

Smrt jako sofistikovaná kulturní hra

By 31. 7. 2019No Comments

Smrt jako hlavní téma seriálu? Tohle tabu překonali na začátku 21. století tvůrci tragikomického seriálu Odpočívej v pokoji z produkce HBO. Ten přesně zapadá do konceptu Quality TV, který zahrnuje komplexnější seriály s výrazným autorským rukopisem, kontroverzními tématy a propracovaným narativem. Průkopníky tohoto dosud přesně nedefinovaného „žánru“ byly například legendární Městečko Twin Peaks nebo Buffy, přemožitelka upírů.

„Jde o sofistikovanou kulturní hru, kterou divák zná, režisér s ním ale přesto hraje ping-pong,“ uvedl seriál Jakub Korda z katedry filmových a divadelních studií Univerzity Palackého v Olomouci. A aniž by to kdokoliv považoval za spoiler, prozradil také strukturu jednotlivých dílů. Každá epizoda totiž začíná úmrtím, které zasahuje do osudů všech hlavních hrdinů – členů rodiny Fischerů.

Všichni z nich nahlížejí na dění nezvyklou perspektivou, povídají si s mrtvými a jednají zdánlivě vyšinutě. V pilotním díle se navíc objevují parodie reklam, které hravým způsobem propagují fiktivní přípravky na balzamování mrtvol. I to podtrhuje morbidní, sarkastické pojetí režiséra Alana Balla, které čiší ze všech pěti řad seriálu. Způsoby jeho vyprávění nemusí akceptovat každý, pokud to ale dokážete, rozhodně budete odpočívat v pokoji.

-stk-