homepageNezařazené

Nejlepší léta Williama Wylera

By 3. 8. 2019No Comments

William Wyler patřil mezi nejúspěšnější hollywoodské režiséry a Letní filmová škola letos představila jak jeho nejslavnější kousky, tak i ty méně známé. První skupinu reprezentuje například sedmioscarové drama Nejlepší léta našeho života, tu druhou snímek Přesvědčení.

Nejlepší léta jsou nejvýznamnějším Wylerovým dílem i klíčovým dílem světové kinematografie vůbec,” začal svůj úvod k snímku z roku 1946 dramaturg Michael Málek. “V tomto filmu poznáte, jako válka Wylera radikálně změnila a nejen tím, že v ní přišel o sluch.” Drama sleduje tři veterány, kteří si po válce musí zvyknout opět na běžný život, do role jednoho z nich Wyler riskantně obsadil Harolda Russella, neprofesionála, který ve válce přišel o ruce. Ale vyplatilo se mu to,” připomněl Málek oscarový výkon. 

I tragikomický příběh kvakerské rodiny z doby americké občanské války Přesvědčení má na kontě velkou cenu, Zlatou palmu z Cannes, kterou kupodivu získal v konkurenci klasik jako Sedmá pečeť nebo Cabiriiny noci. “To je Wylerův první barevný film, jeho scénář napsal Michael Wilson, tento kredit mu byl ale vrácen až posmrtně, stejně jako u filmů Most přes řeku Kwai a Lawrence z Arábie, v 50. letech se totiž ocitl na černé listině,” uvedl Michael Málek. Hlavní roli hlavy pacifistické rodiny si zahrál Gary Cooper, kterého si při psaní představovala už autorka knižní předlohy. V roce 1988 pak věnoval videokazetu s filmem prezident Reagan Michailu Gorbačovovi. “Třeba ten film přispěl k pádu komunismu,” zauvažoval Málek.