homepageNezařazené

Televizím chybí dobří scénáristé

By 2. 8. 2019No Comments

Konce jsou peklo a chybí dobří scénáristé, říkají Martin Reitler, kreativní producent České televize, a Miro Šifra, slovenský scenárista úspěšného seriálu Rédl. Respekt stan na Letní filmové škole byl v pátek dějištěm debaty o moderních českých seriálech.

„Vědět, o čem píšu, to je největší díra českého filmového trhu,“ tvrdí Reitler, za nímž stojí kultovní seriál MOST! Oba tvůrci doporučují budoucím scenáristům, aby nepodceňovali přípravu a zbytečně nefabulovali. „Pro mě jsou nejdůležitější důkladně předpřipravené rešerše,“ řekl jednatřicetiletý rodák z Nízkých Tater.

Nejhorší jsou podle Šifra debaty o tom, jak mají seriály končit. „Když mi Honza Hřebejk odmítl natočit můj konec, kdy se Rédl přidal ke komunistům, nadšený jsem nebyl.“ Neopomněl zmínit, že Rédla psal jako diplomovou práci na pražské FAMU, a pobídl tím začínající scénáristy k tvorbě. „Nebát se a tvořit,“ souhlasil Reitler. Podle něj scenáristické řemeslo nyní zachraňují novináři. Šifra na závěr prozradil, že pro ČT napsal seriál o vietnamské mafii v Česku.

ČTK/jkl