homepageNezařazené

Superhrdina Pérák opět žije

By 2. 8. 2019No Comments

Bojuje proti nacistům, škodí kolaborantům a sabotuje německé válečné hospodářství. Takový je superhrdina s pružinami na nohou a žiletkovými rukavicemi Franta Pérák, jehož někteří lidé v období druhé světové války považovali za reálnou osobu. V Redutě o něm v pátek vedl diskuzi spisovatel Petr Stančík, který fenomén českého odbojáře oživil ve svém románu Pérák (2008).

Debatě předcházel stejnojmenný krátký film Jiřího Trnky z období třetí republiky. „Poprvé jsem se s Pérákem setkal jako dítě ve vyprávění pradědečka, který vyráběl kořalku v Lamberku. Pérák si pro ni hopsal až z Prahy, prý se mu po kořalce dobře skákalo. Pro mě je to skutečná postava,“ řekl Stančík. Skákání vnesl do Pérákovy biologické podstaty. Ve většině příběhů totiž skáče díky pružinám z gauče, které se mu náhodou zapíchnou do nohou. „Chtěl jsem, aby byl můj Pérák jiný než ti předtím,“ dodal.

Na debatě mluvil i o svých oblíbených spisovatelích či českém humoru. Autor také v Literárním stanu četl svůj nejnovější román Nulorožec (2018) nominovaný na Magnesii Literu za prózu. Stejnou cenu už Stančík jednou získal za román Mlýn na mumie.

ČTK/kej