homepageNezařazené

Vysílání na punkt

By 30. 7. 2019No Comments

Pouhou hodinu před vysíláním přivezli studenti FAMU do studia tehdy ještě státem kontrolované Československé televize kazetu se záznamem prvního necenzurovaného publicistického magazínu. Psal se listopad 1989. „To aby nebyl čas nic vystřihnout a nějak s tím manipulovat,“ vzpomínal v úterý na LFŠ dnešní manažer vývoje ČT Radomír Šafr, který ve Studentském vysílání působil jako dramaturg. Zbylou hodinu potřebovali pracovníci Československé televize na technickou kontrolu. Studenti jim celou dobu stáli za zády.

Kamery a další vybavení měli ze školy. FAMU po masakru studentů na Národní třídě byla jednou z prvních vysokých škola, které vstoupily do okupační stávky. „Prvních čtrnáct dnů po 17. listopadu jsme všichni spali ve škole,“ prozradil Šafr. „Dnes bychom tomu řekli vysílání na punkt,“ dodal. Zařazení magazínu do vysílání televize se neobešlo bez dohadů, ale studenti si ho nakonec prosadili.

V jedné z reportáží například natočili prostory nemocnice pro členy Ústředního výboru KSČ, které byly lépe vybavené než nemocnice pro běžné lidi. Cenzura se postupně uvolňovala. Studentské vysílání ukončilo svou činnost v březnu 1990.

ČTK/kej